Nerwobóle

Nerwobóle objawiają się nagłymi atakami silnego bólu. Jest to dość częsta dolegliwość, powstaje w wyniku uszkodzenia nerwu obwodowego, przenoszącego bodźce do mózgu. Są to najczęściej bóle napadowe, ból jest promieniujący. Przyczyna nerwobóli może być ucisk na nerwy, podrażnienia nerwów, infekcje, stres, a także alkohol, tlenek węgla i inne substancje toksyczne. Nerwobóle często występują przy cukrzycy, zapaleniu stawów, boreliozie, błonicy.

Oprócz ostrego, szarpiącego bólu występującego bez widocznej przyczyny można zauważyć, że ból pojawia się podczas mówienia lub głębokiego oddechu, co jest zjawiskiem nietypowym. Bólowi może towarzyszyć uczucie mrowienia i drętwienia, zaburzenia czucia oraz niedowład.

Nerwobóle występują w kilku rodzajach, w zależności od tego, który nerw jest poddany zmianom chorobowym. Najczęściej występuje nerwoból nerwu trójdzielnego w obrębie czaszki. Zazwyczaj jest wynikiem stanu zapalnego zatok lub zębów. Piekący trwa około kwadransa i promieniuje. Neuralgia międzyżebrowa objawia się bólami w okolicy klatki piersiowej i żeber. Neuralgia popółpaścowa objawia się bólem w miejscu po półpaścu, nawet przez kilka lat. Neuralgia splotu ramiennego to ból w okolicy barku, promieniujący na całe ramię.

Jeśli odczuwamy ból, który został opisany powyżej, to trzeba zgłosić się do lekarza, może być konieczna konsultacja neurologiczna i wykonanie dodatkowych badań. Czasem nerwobóle ustępują same albo przy wspomaganiu maści przeciwbólowych rozgrzewających oraz leków przeciwbólowych. Przy silnych bólach stosuje się leczenie farmakologiczne, podaje się leki przeciwpadaczkowe i antydepresyjne. Rzadziej wykonuje się zabiegi chirurgiczne, zwłaszcza przy ucisku na nerw. Pomaga również dieta bogata w witaminy z grupy B.

Więcej – https://portaldlazdrowia.pl/nerwobole/