Nadżerka szyjki macicy

Nadżerka szyjki macicy to jedno z tych schorzeń, które najczęściej dotyka kobiety, ponieważ choruje na nią ok. 25% kobiet. Nie jest to schorzenie szczególnie uciążliwe i niebezpieczne, jednak nieleczona nadżerka może prowadzić do niebezpiecznych chorób, w tym raka szyjki macicy. Diagnoza nadżerki jest trudna, bo są to zmiany w nabłonku, które są widoczne w czasie badania ginekologicznego. Przyczyny nadżerki nie są znane, ale wiadomo, że wpływ mają stany zapalne organizmu, infekcje bakteryjne, używanie tamponów i niektóre choroby.

Klasyfikuje się trzy odmiany nadżerki. Pierwsza odmiana to nadżerka prawdziwa, której przyczyną są infekcje bakteryjne albo urazy mechaniczne. Może to być również pierwsze stadium raka szyjki macicy. Nadżerka rzekoma, czyli zastępowanie jednego typu nabłonka innym. Trzeci rodzaj to nadżerka przednowotworowa, występująca przed rakiem szyjki macicy.

Diagnoza nadżerki następuje na podstawie badania ginekologicznego z wziernikiem, może być również wykonane badanie cytologiczne, które ma potwierdzić lub wykluczyć zmiany nowotworowe. Leczenie nadżerek zwykle wykonuje się poprzez koagulację. Czasem wyleczenie następuje samoistnie, kiedy znika przyczyna w postaci stanów zapalnych. Takie przypadki obserwuje się zazwyczaj u młodych kobiet.

Wiecej o nadżerce – https://portaldlazdrowia.pl/nadzerka-szyjki-macicy/