Ćwiczenia Mackenzie na kręgosłup lędźwiowy

Ćwiczenia Mackenzie na kręgosłup lędźwiowy mają przewagę nad innymi ćwiczeniami, o mogą być stosowane także przez osoby, które mają problem z tzw. wypadaniem dysku, czyli przemieszczaniem się krążka międzykręgowego. Te ćwiczenia to także bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które borykają się z problemem utrzymania prawidłowej postawy ciała, wykrzywiają się na boli i do przodu, z powodu niestabilności kręgosłupa lędźwiowego.

Jedno z ćwiczeń Mackenzie, polega na tym, aby:
– położyć się na brzuchu, ramiona ułożyć wzdłuż ciała i głowę odwrócić w jedną stronę;
– w tej pozycji pozostać i zaczerpnąć kilka głębokich wdechów i kolejno rozluźnić się całkowicie na 2-3 minuty, tak aby wszystkie napięcia mięśni zlikwidować, dotyczy to mięśni dolnej części pleców, bioder i dolnych kończyn. To bardzo ważne, o bez tej likwidacji napięć niemożliwe byłoby zlikwidowanie wszelkich uszkodzeń i zniekształceń, które powstały w stawach kręgosłupa.

Kolejne ćwiczenie to przeprost polega na:
– leżenie w pozycji na brzuchu
– umieścić łokcie pod barkami, co umożliwi oparcie się na przedramionach, w czasie tego ćwiczenia ważne jest, aby wykonać kilka głębokich wdechów i kolejno wejść w stan rozluźnienia dolnych części pleców, bioder i kończyn dolnych. W tej pozycji pozostać 2-3 minut. To ćwiczenie pomaga w leczeniu cięższych bólów krzyża.

Ćwiczenia Mackenzie na kręgosłup lędźwiowy – https://portaldlazdrowia.pl/cwiczenia-na-kregoslup-ledzwiowy/