Bóle miesiączkowe – przyczyny

Przyczyn bólu brzucha zarówno przed miesiączką, jak i w trakcie jej trwania jest dość dużo. W trakcie miesiączki zmienia się gospodarka hormonalna, która sprawia, iż w tym okresie kobiety mają gorsze samopoczucie, problemy z koncentracją czy wahania nastroju.

Wskazuje się, że bolesne miesiączki to skutek różnych dolegliwości ginekologicznych, takich jak:
• Mięśniaki – to łagodne guzy, które pojawiają się na ścianie macicy. Zazwyczaj tworzą skupiska rzadko, kiedy występują pojedynczo. Mięśniaki wywołują bolesne, a także długie i mocno obfite miesiączki.
• Endometrioza – jest to schorzenie, które sprawia, że podczas miesiączki, komórki błony śluzowej macicy razem z krwią przemieszczają się wstecznie przez jajowody do jamy otrzewnej, gdzie się wszczepiają. Ból pojawia się jeszcze przed miesiączką i trwa podczas całego okresu.
• Polipy – najczęściej pojawiają się u kobiet między 30. a 50. rokiem życia. Polipy powstają najczęściej na skutek zaburzeń hormonalnych. Polipy przyczyniają się do silnego bólu podczas okresu. Ponadto, w trakcie miesiączki może także dojść do skurczów macicy, mających na celu wyeliminowanie polipa, co dodatkowo potęguje dolegliwości bólowe.
• Torbiele na jajnikach – torbiele mogą występować u kobiet w każdym wieku oraz mieć różne rozmiary. Zazwyczaj ich charakter jest łagodny i nie dają żadnych objawów. Silny ból, związany z torbielami na jajnikach może pojawić się w sytuacji pęknięcia bądź skręcenia torbieli. Jednak torbiele powodują ból brzucha, a także pleców i miednicy w trakcie oraz przed menstruacją.
• Zbyt wysoki poziom estrogenów – nadmierna produkcja estrogenu w stosunku do progesteronu w drugiej połowie cyklu, często stanowi przyczynę bólu miesiączkowego.

Więcej: https://portaldlazdrowia.pl/