Lubuskie atrakcje

Województwo lubuskie kojarzy się wszystkim przede wszystkim z lasami, trochę mniej z jeziorami. Postrzegane jest jako wspaniałe miejsce do wypoczynku w ciszy i spokoju. Rzeczywiście tak jest, miejsc do wypoczynku jest naprawdę dużo. W całej Polsce Łagów i Lubniewice znane są z mikroklimatu i wspaniałych warunków do wypoczynku nad wodą. Nie zapominajmy jednak o innych atrakcjach w tych miejscowościach.

Lubniewice to miejscowość bardzo stara, z drugiej połowy XIII wieku, a podstawą rozwoju zawsze było rzemiosło. Lubniewice znane są ze swojego pałacu, w zasadzie to jest ich dwa. Stary zamek zbudowano na początku XVIII wieku i później rozbudowano. Nowy zamek Lubniewice powstał na początku XX wieku i również przetrwał zawieruchy wojenne. Nowy zamek jest budynkiem podpiwniczonym z poddaszem użytkowym, obecnie w remoncie. Teren parku przypałacowego ogrodzono i nie ma tam wstępu. W Lubniewicach ciekawy jest zabytkowy park przyległy do starego zamku, obecnie pod nazwą Park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej.

Niedaleko Lubniewic leży Łagów, również w lasach nad jeziorami. To również bardzo stara miejscowość. W połowie XIV Joannici zaczęli budować zamek w Łagowie. Zamek był budowany etapami, poczynając od jednego domu mieszkalnego otoczonego murami. W końcowej fazie była to budowla czteroskrzydłowa z wewnętrznym dziedzińcem i budynkiem bramnym oraz wysoka wieżą. Mur obwodowy był jednocześnie murem oporowym dla wyrównanego poziomu terenu wokół zamku. W Łagowie warto zobaczyć Bramę Polską i Marchijską, kościół św. Jana Chrzciciela zbudowany w latach 1725–1726 naprzeciw zamku Joannitów oraz przespacerować się na wiadukt kolejowy zbudowany z cegły.

Kolejną lubuską atrakcją jest pocysterski klasztor o rodowodzie sięgającym XIII wieku, rozbudowywany do XVIII wieku. Obecnie jest w nim seminarium duchowne, ale zwiedzanie jest możliwe.

W okolicy Łagowa i Lubniewic jest kilka pałaców wartych zobaczenia. Miłośników ptactwa warto zaprosić do Parku Narodowego Ujście Warty, w którym można spędzić czas na obserwacji ptaków, na spacerach, na wycieczkach rowerowych. Obok Parku są ruiny zamku Joannitów w Słońsku, które niedawno zaczęto zabezpieczać. Być może zamek zostanie odbudowany.

Nad granicą leży Twierdza Kostrzyn budowana systematycznie od XV wieku. Pierwszą budowlą był zamek z XV wieku, który w 1945 roku został poważnie zniszczony, a resztę murów wysadzono w 1969 roku. Od XVI wieku rozbudowywano twierdzę w systemie bastionowym. Pod koniec XIX wieku główna twierdzę uzupełniono o 4 forty pomocnicze. Obecnie trzy forty są na terenie Polski, jeden na terenie Niemiec. Z Kostrzyna bardzo blisko do Dąbroszyna, gdzie zachował się pałac z XVII wieku.